Kapat

Günlük Ne Kadar Kalori Almalıyız

Anasayfa Sağlık Günlük Ne Kadar Kalori Almalıyız

Günlük Kalori Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Gün içinde birçok yerde bir şeyler yer ya da içeriz. Yediğimiz ve içtiğimiz şeyler bize enerji vermektedir. Bu enerji kalori olarak belirtilmektedir. İnsan vücudu günlük ortalama bir enerji tüketimi yapmaktadır. Tüketilen enerji dışarıdan besinlerle tekrar alınmaktadır. Bu şekilde bir döngü oluşmaktadır.

Günlük kalori tüketimi ne kadar olmalı şeklinde bir soru ortaya çıkmaktadır. Yani günlük ortalama ne kadar kalori almamız gerektiği ile ilgili bir durumdur. Vücudumuz kullandığından fazla kalori alırsak, aldığımız fazla kaloriler kilo olarak bize geri dönecektir.

Kullandığımızdan az kalori alırsak, eksik olan kalori vücudumuzdan karşılanacak ve kilo vermeye başlayacağız. Burada tam bir denge gerekmektedir.

Ortalama Bir İnsanda Günlük Kalori Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Günlük kalori tüketimi ne kadar olmalı sorusunun cevabı herkes için farklıdır. İnsanların yaşları, kiloları, yaşam tarzları bu konuda belirleyici olmaktadır. Fakat ortalama bir değer vermek gerekirse; spor yapmayan ya da az spor yapan birisi için günlük ortalama 1900 ile 2000 arası kalori tüketimi yapmaktadır. Eğer günlük hafif bir spor yapılıyorsa bu değer 2100 olarak düşünülebilir. Düzenli olarak koşan birisi için ise günlük ihtiyacın 2400 kalori olduğu söylenebilir.

Kilo Vermek İçin Günlük Kalori Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Yukarıda verilen değerler ortalama bir insan için geçerlidir. Ve yukarıdaki değerlerde kalori almaya devam ettiğinde kilosunda bir değişiklik olmayacaktır. Eğer kilo vermek isteyen birisi günlük kalori tüketimi ne kadar olmalı şeklinde bir soru sorarsa işler biraz değişmektedir. Kilo vermek için kullanılan kaloriden az kalori alınması gerekmektedir. Bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Alınan kalori, yakılandan az olmalıdır. Bu duruma dikkat edildiğinde bir süre sonra kiloların verildiği görülecektir.

 

 

0 0 0 0 0 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir